Verwerving van Burgerzakenmodules: hoe gaan we dat doen?

13-07-11 |

In het kader van de modernisering van de GBA heeft de VNG recent haar leden geraadpleegd over de behoefte de 14 Burgerzakenmodules (BZM) gemeenschappelijk te verwerven. De brief is opgesteld in nauw overleg met de NVVB, KING en het programma mGBA. De uitkomst wordt half juli verwacht.

Aanleiding voor de brief waren de signalen die in de afgelopen maanden de VNG bereikten. In die geluiden werden grote vraagtekens gezet bij de keuze de verwerving van de BZM door de individuele gemeente uit te voeren met een minimale ondersteuning vanuit het programma mGBA. Veel gemeenten zien op tegen de aanbesteding. "Ook speelde mee dat de (samenwerkende) gemeenten, die deze signalen afgaven, stelden dat niemand ermee gebaat is om zo’n 400 keer het wiel opnieuw uit te vinden", aldus Ton van der Burg, senior beleidsmedewerker Informatiebeleid bij de VNG. Gepleit werd dan ook voor een meer gemeenschappelijke aanpak, met ondersteuning vanuit het programma mGBA, de VNG of KING.

Omslag

De wens om gezamenlijk op te trekken, stond daarmee haaks op de belangrijkste uitkomsten van eerder onderzoek onder de gemeenten (najaar 2010). Daarin werd geconcludeerd dat gemeenten geen behoefte hadden aan ondersteuning bij de aanbestedingsprocedure, en deze individueel of in bestaande samenwerkingsverbanden op wilden pakken. Hierbij voor technische vragen wel ondersteund door het programma. Volgens Van der Burg "hebben de uitkomsten van het onderzoek gemeenten mogelijk op andere gedachten gebracht", en hebben ook verschillende KING-bijeenkomsten als ook de deelsessies op het NVVB-congres bijgedragen aan de omslag in denken. "Tijdens de 'Slim Samenwerken'-bijeenkomsten werd door KING de verwerving van de modules als voorbeeld aangegeven waarop slim kan worden samengewerkt. Er bleek ook de behoefte aan ondersteuning op dat gebied."

Scenario’s

Om te zien of een gezamenlijke aanpak vorm kan krijgen, is een drietal scenario's geschetst:

  • Individuele verwerving (al dan niet in groepsverband) en lokale plaatsing;
  • Gemeenschappelijke (eenmaal of enkele malen) verwerving, lokale plaatsing;
  • Gemeenschappelijke verwerving, Gemeenschappelijke plaatsing.

Een andere vorm van opdrachtgeverschap

"We vragen niet van onze leden nu al een definitieve keus te maken. De brief wil de behoefte en richting peilen over de ondersteuning van een gemeenschappelijke verwerving en/of de bouw van de Burgerzaken Modules. Daarbij gaat het ook om een andere vorm van opdrachtgeverschap. Een vorm waarbij anders denken over beheer en inkoop centraal staat, en waarbij ingestoken wordt op een modulepakket dat voor álle gemeenten interessant en werkzaam is. Dus voor Amsterdam, maar ook voor een kleine gemeente als Terschelling. Goed om te beseffen is dat gemeenten, door gemeenschappelijk en slimmer aan te besteden, flink kunnen besparen op de kosten", aldus Van der Burg.

Evenementen